Nejstarší dochoavný zápis o Benátkách nad Jizerou je z roku 1052. Tehdejší zápisy v kronikách hovoří o vsi Obodři, která je dnes součástí města. Kolem roku 1264 byl nedaleko odtud vybudován hrad Dražice, ze kterého se dodnes dochovaly pouze zbytky zdiva na skalnatém ostrohu nad řekou Jizerou. Páni z Dražic pak získali privilegia pro výstavbu města Nové Benátky. Město získalo městská práva kolem roku 1346, o tři roky později byl postaven klášter a kostel Narození Panny Marie. V roce 1385 však Páni z Dražic vymřeli po meči a až do 16. století se zde vystřídalo několik majitelů panství.
Ve dvacátých letech 16. století byl majitelem Nových Benátek purkrabí z Donína. Usadil se na místě kláštera, který byl za husitských válek vypálen a pobořen a zde nechal vystavět renesanční zámek. V roce 1599 zakoupil celé panství i se zámkem a městem Benátky nad Jizerou císař Rudolf II. Ve městě pak jeho přispěním mohl působit dánský hvězdář Tycho de Brahe, který si zde zřídil observatoř. Existují doložené zápisy o tom, že se zde setkal i se svým konkurentem Janem Keplerem.
V době třicetileté války držel panství vojevůdce katolické strany Jan z Werthu, ten zde nechal přistavět severní zámecké křídlo. Později pak hrabě ze Schützenu nechal vybudovat kostelní věž a východní křídlo zámku, jehož podoba se zachovala dodnes. Významným majitelem zámku byl Ignác Zikmund z Klenové. Ten se zasloužil o výzdobu zámeckého parku plastikami Františka Adámka a Matyáše Brauna a rovněž umožnil tvorbu hudebním skladatelům Františku a Jiřímu Antonínu Bendovým. Dalším majitelem zámku byl arcibiskup Antonín Petr Příchovský, který nechal upravit zámecký interiér ve stylu rokoka, a následujícími vlastníky zámku byl rod Thun-Hohensteinů. Jako učitel hudby tu působil na jejich dvoře v letech 1844 – 1847 Bedřich Smetana.
Posledním majitelem zámku byl hrabě Kinský, který jej v roce 1920 prodal městu. V roce 1944 byli sloučeny Nové Benátky, Staré Benátky a obec Obodř a vzniklo město Benátky nad Jizerou. Později se k městu připojily i obce Dražice a Kbel.
V současné době žije ve městě Benátky nad Jizerou přibližně 7000 obyvatel. Nejvýznamnějším podnikem města je firma Carborundum-Electrite a.s. s dlouholetou tradicí výroby brusných kotoučů a jiných brusných výrobků. V podstatě se jední o nejstaršího výrobce brusiva v Evropě. Dalšími významnými podniky ve městě jsou AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., který vlastní jednu z nejmodernějších skládek v České republice, a Horákova benátecká sodovkárna, sladovna Sladospol s.r.o., Družstevní závody Dražice nad Jizerou s.r.o. a tiskárna EX 05.
Ve městě působí mnoho kulturních spolků, které zajišťují nejrůznější kulturní a společenské akce. Jsou to Kruh přátel umění, Sokolské dětské divadlo Hvězdička, Základní umělecká škola J. A. Bendy, Muzeum Benátky, Muzeum hraček, Loutkové divadlo Rolnička, Keramický ateliér U Matouše, Spolek rodáků, Klub dětí a mládeže, Loděnice na Urbanovce, Taneční škola FIS Ladislava Fišera, hudební skupiny EX 05, Artes, Jan Becher, Kvintet, Trampskej děs a další. Ve městě se pořádají kulturní akce, jako například Ples města, Novoroční ohňostroj, soutěž ve společenských tancích třídy A s názvem Benátecký pohár, Dětský den, Setkání s důchodci, Festival životní scény, Benátky filmových amatérů, Zámecké slavnosti, ochutnávky vín, a některé další. Ve městě se hraje hokej, badmindton, hokejbal, kopaná, provozuje se zde vodní slalom, rychlobruslení, motokros a šachové turnaje.
V poslední době se město zasloužilo o nákladnou rekonstrukci městské památkové zóny, byl rekonstruován zámek a jistě přibudou i další historické skvosty ve městě, které mohou přilákat další návštěvníky, a které budou jistě přínosem i pro obyvatele města.